Centos üzerine All in One Unattended Wazuh Server Kurulumu ve Ayarları

Merhabalar bildiğiniz üzere Wazuh açık kaynak kodlu bir SIEM ürünüdür. Wazuh yetkisiz girişleri, regedit kayıtlarını, log analizlerini, zafiyetleri gibi bir çok alandaki loglarınızı takip eder ve anlaşılabilir şekilde size bildirir. Active Response olaylarını başka bir yazımda anlatacağım. Centos kurulumundan başlamıyorum. Eğer centos kurulumuna ihtiyaç duyarsanız buradan erişebilirsiniz.

Benim şu an ki kullandığım sistem özellikleri aşağıdaki gibi.

  • OS: Centos 7

    4 GB Ram

    240 GB SSD Disk

    4 Core CPU

İlk olarak all in one katılımsız kurulum ile tek sunucu üzerinde wazuh kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bu kurulumun içinde wazuh manager, elasticsearch, filebeat, kibana yer alamaktadır.

curl -so ~/unattended-installation.sh https://packages.wazuh.com/resources/4.2/open-distro/unattended-installation/unattended-installation.sh && bash ~/unattended-installation.sh


Bu kurulum belirli bir süre geçtikten sonra son bulacak ve aşağıdaki çıktıyı göreceksiniz. En temiz ve sizler için basit olan kurulum böyledir.

 03/10/2022 03:19:12 INFO: Installation finished
 03/10/2022 03:19:12 INFO: You can access the web interface https://<kibana_ip>. The credentials are admin:admin


Daha sonra ip ile wazuh kontrol paneline erişebilirsiniz.

Wazuh Login Screen

Şimdi wazuh kontrol paneline hiç geçmeden hızlıca agent eklemeye bakalım. Örnek olarak AD yapımdaki login olaylarını takip etmek istiyorum. Bunun için AD sunucumu ilk agent olarak ekleyeceğim. Ben kendi kullandığım deploy yolunu anlatacağım. Wazuh panelinden deploy etme yoluda var fakat bence ikiside aynı kapıya çıkıyor.

İlk olarak agent'a wazuh agent yükleyicisini kullanarak yükleme yapmak için buradan kurulum exesini indirip kurun.
Daha wazuh server'a bağlanıyorum ve agent manager'a giriyorum.

[root@localhost ~]# /var/ossec/bin/manage_agents

agent-manager-list


Bu bölüm sizi yönlendirecektir. Buradan Add an agent yolunu takip ederek bir agent ekliyoruz. Ve işlem sonucunda bize bir key veriyor. Bu keyi saklıyoruz. Artık agent'ımız wazuh servera eklendi. Şimdi agent ayarlarını yapmalım.

Agent sunucumuzda C:\Program Files (x86)\ossec-agent yoluna gidiyoruz burada bulunan win32ui.exe yi çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda ossec.conf dosyasınıda yapılandırabilirsiniz. GUI(win32ui.exe) üzerinden devam edecek olursak açılan pencerede Wazuh server ipnizi ve not almış olduğunuz keyinizi giriyor ve save diyorsunuz. Save dedikten sonra Manage menüsünden agent'ı başlatabilirsiniz.

wazuh-agents


Daha sonra wazuh panelinizde agent bölümünde active olarak görebilirsiniz.

wazuh-agent-list

Agent üzerinde yapacağınız tüm local ayarları ossec.conf dosyası üzerinde yapabilirsiniz. Bunun için wazuh detaylı dökümanlarını inceleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise wazuh agentlar ile birden fazla port kullanarak haberleşmektedir. Bunun için firewall'unuzda gerekli ayarları yapmaz iseniz agentlarınız ile haberleşemeyebilirsiniz. Bu durumuda agentda yine aynı yolda bulunan Ossec Log dosyasından görebilirsiniz.

Gerekli Bağlantı Noktaları için buraya tıklayın.

Bir sonraki yazımda agent ayarları, log filtrelemeleri, cluster yapısı ve email ayarları ile ilgili paylaşımlar yapacağım. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

© 2024 ufukcam • Crafted with ❤️ by W3Layouts and Gatsby