HPE Simlivity ve Hyper-Converged

Veri merkezimizde ya da sistem odalarımızda kullandığımız sunucuların her birinin ayrı bir amaca hizmet etmesi şeklinde planlamalar yapıyorduk. Tabi bu yapılanmalar, kurulumlar IT ekipleri için apayrı bir iş yükü ve zaman kaybı yaratıyordu. Bu kayıpları ve iş yüklerini ortadan kaldırmak için firmalar server,storage,network,failover cluster,virtulation,deduplication gibi işlemleri ve bunların yönetim yazılımlarını tek bir çatı altında toplayan HCI(hyper-converged infrastructure) ürünlerini ortaya çıkarttılar.

En büyük avantajlarından birisi bu aslında. Eski geleneksel IT altyapılarında her bir platformun yönetim yazılımında farklılıklar olduğundan dolayı uyum sorunları yaşanıyordu. Hyper-Converged sistemler ile bu ortadan kalkmış oluyor.

HPE Simlivity

Simlivity de bir kaç yıl önce HPE tarafından satın alınmış (650 milyon dolar) bir HCI(hyper-converged infrastructure) çözümüdür.

Simlivity mottosu Sadelik ve Hız

Hewlett Packard Enterprise Simlivity ile storage,server,network altyapıları tarihe mi karışıyor ? Evet yada hayır. Kişiye kuruma göre değişir bence.

  • HPE Simlivty teknolojisi ile hiper verimlilik yani depolama ve yedekleme katmanları %90 a kadar tasarruf sağladığımızı savunuyor.
  • Yedekleme, klonlama, yedekten geri dönme işlemlerinin 3 tıkta halledilebilyor.

    Ve üstelik bunları tek bir arayüzden 60 saniyenin altında gerçekleştirebiliyor.

Geleneksel sistemlerde 1 TB 'lık bir sunucunun yedeğinin alınması data boyutunuza göre ortalama 2 saat sürerken Simlivity ile 60 saniyenin altında...

  • Ayrıca bir başka çözümü ise HİPER ULAŞILABİLİRLİK; veri merkezlerinde ekleme yada güncelleme işlemlerinde herhangi bir kesinti yaşamıyorsunuz.

    Şimdi kafamdaki asıl soru. Geleneksel mimariye mi yatırıma devam yoksa hiper bütünleşik sistemlere mi yatırım yapmak gerek.

kaynak : https://www.hpe.com/tr/tr/integrated-systems/simplivity.html
https://www.wsj.com/articles/hewlett-packard-enterprise-to-buy-simplivity-for-650-million-1484691252

© 2024 ufukcam • Crafted with ❤️ by W3Layouts and Gatsby