-- MSSQL, Windows, Windows Server

SQL Server Agent Alert Ayarlamak

Merhabalar arkadaşlar ülkemizin Korona Virüsü ile savaştığı bu dönemlerde ben de evimden çalışmaya devam etmekteyim. Bu yazımda kendi kullandığım SQL Alert’ları sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıda adım adım anlatacağım. Umarım işinize  yarayacaktır.

Not: Veritabanı mail konfigürasyonunu son kısımda anlatacağım.

Öncelikle Microsoft SQL Server Management Studio’yu açtıktan sonra Operatör oluşturmamız gerekiyor. Alarmların maili göndereceği operatörler…

Bunun için SQL Server Agent > Operators > New Operators sekmesinden operatörümü oluşturup çalışması gereken gün ve saat aralığını belirliyorum. Benim ki aşağıdaki görsellerdeki gibidir.

Bu işlemle birlikte maillerimizin gideceği operatörü oluşturmuş oluyor. Şimdi gelelim hangi durumlarda mail almak istediğimize.

Bunun için “Alert” menüsüne sağ tıklayıp “New Alert” diyoruz.

Açılan alert menüsünde kullanacağınız Severity levelları bulunmaktadır. Ben burada 14,15,16,17,18,19,24 ve 25 levellerini kullanmaktayım. Her bir değerin detaylı açıklamasını bu linkte bulabilirsiniz.

General kısmındaki ayarlamalarımızı yaptıktan sonra Response kısmında ise oluşturmuş olduğumuz operatörlerimizi  işaretliyoruz.

Option kısmını ise ben aşağıdaki gibi ayarlıyorum.

Şimdi operatörüm oluştu alarmım oluştu. Fakat bu maili gönderecek hesap ayarlarımızı yapmadık. Bunun için Management Sekmesi altında bulunan Database Mail seçeneğine sağ tıklayıp Configure Database Mail seçeneğine giriş yapıyoruz.

Açılan pencerede benim mail profilimi oluşturmak için Creat New Profil seçeneğini seçiyorum. Resimleri takip edebiliriz.

New Account seçeneğine tıklayarak mail ayarlarımıza geliyoruz. Burada ben gmail kullanacağım. En önemli nokta google hesap ayarlarında “Daha az güvenli uygulama erişimi” bölümünü açık hale getirmeniz gerekiyor. Gerekli link burada. 

ve mail ayarlarımızı aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Bu ayaları yaptıktan sonra database mail e sağ tıklayarak bir test maili atabilir ve gelen kutumuzu kontrol edebiliriz.
   Görüldüğü gibi mailimiz geliyor…

Tüm bunlara ek olarak ben backup planımın hataya düştüğü zamanlardada mail almak için aşağıdaki ayarları yapıyorum. Sql Alert Agent > Job kısmından backcup planıma sağ tıklayıp özellikler bölümünden ekran görüntüsünü paylaşıyorum…

Hepsi bu kadar umarım işinize yarar bilgiler paylaşmışımdır. Sağlıklı ve virüssüz günler diliyorum…

Yorumlar kapatıldı.